به وبلاگ محمد رضا جاویدی خوش آمدید

این وبلاگ در خصوص ارائه اطلاعات علمی -فرهنگی و آموزشی در زمینه مدیریت اعم از بازار یابی بازرگانی کیفیت و....ارائه خدمات مینماید.

معرفی رشته مدیریت MBA
ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: mba

معرفی رشته مدیریت MBA

مخفف عبارت Master of Business Administration می باشد که می توان آن را کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی ترجمه کرد گر چه در ایران آن را به عنوان مدیریت سازمانی می شناسند..
MBA را چند دهه پیش دانشگاه های امریکایی معرفی کردند که هدف این رشته تربیت مدیرانی حرفه ای ، چند منظوره با قابلیت بالا برای مقابله با بحران و توانایی اداره استراتژیک شرکت ها و بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی بود، در 30 سال گذشته به جرات می توان گفت که فارغ التحصیلان این رشته بالاترین میزان اشتغال و حقوق و مزایای دریافتی را به نسبت هر رشته دیگر داشته اند و این قاعده تقریبا در همه کشور های دنیا که فارغ التحصیل MBA دارند ، صادق بوده است.
هدف اصلی MBA پذیرش فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی در رشته‌های مختلف به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های زیر انجام وظیفه نمایند :
(1) اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یکی از زیر مجموعه‌های آن
(2) ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
(3) طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
(4) کارآفرینی با ایجاد فعالیت های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمانهای جدید
(5) ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمانهای اقتصادی و اجتماعی
افرادیکه MBA را به عنوان رشته تحصیلی خود در دوره تحصیلات تکمیلی انتخاب می کنند، حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته های دانشگاهی گذرانده و با حوزه تخصصی دوره کارشناسی آشنائی پیدا کرده‌اند. این افراد پس از فراگرفتن دانش مدیریت و کسب تجارب مدیریتی، نیروهای ارزنده‌ای خواهند شد که می توانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود و کار در زمینه‌های بالا نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا نمایند.
مطابق یک بررسی جامع در کشور هند 40 درصد از دانشجویان ورودی MBA دارای لیسانس مهندسی و حدود 9 درصد آنان دارای دکترای حرفه ای در زمینه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی بوده اند.
MBA دارای گرایش های متعددی می باشد (بیش از 30 گرایش برای این رشته در دنیا تعریف شده است ) که دانشجویان در سال دوم تحصیل می توانند گرایش مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل در این رشته برگزینند.
رشته MBA به دلیل تفاوت های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته ها برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندی های هوشی و ذاتی خواهید بود که می تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد.
امریکا ، کانادا ، هند ، استرالیا ، انگلیس و مالزی دارای معتبرترین دانشگاهها در زمینه آموزش MBA هستند .