مدل‌‌های برنامه‌ریزی استراتژیک مبنا

 مدل‌‌های برنامه‌ریزی استراتژیک مبنا

همانطور که گفته شد، بواسطه تغییرات انجام شده در مدل CMS و تعریف مجموعه‌ای از پروژه‌های بهبود، این مدل (CMS) به مدل مبنا تغییر یافت و این مدل مبنا نیز هر روز دچار تغییر و بهبود می‌گردد. در این قسمت مختصری در ارتباط با مدل اولیه (CMS) و نیز مدل بهبودیافته مبنا ارائه می‌گردد.

الف - تشریح مدل مبنا به اختصار

با روند کنونی در کشور که در راستای اقتصاد باز و بازارهای رقابتی سیر می کند، برای سازمان‌های فعال کشور لازم است تا با شناسایی امکانات و فرصت ها و نیز تهدیدات محیطی، و با داشتن برنامه های هدفدار، بالاترین بهره‌وری ممکن را از فرصت های موجود به دست آورند. دستیابی به برنامه‌های بلندمدت با دیدگاه راهبردی رونق چرخة حیات واحدها را بیش از پیش در آینده تضمین خواهد نمود و پشتوانه اقتدار مدیران ارشد کارآفرین در تصمیم‌گیریهای راهبردی برای هدایت صحیح واحدها خواهد بود.

اهمیت موارد یاد شده به همراه کاستی‌هایی که در مدل CMS شناسایی گردید باعث شد، مجموعه‌ای از پروژه‌های بهبود شد. این پروژه‌های بهبود باعث ارتقای مدل CMS و تبدیل آن به مدل HCMS (مدل مبنا) گردید. لازم به ذکر است تغییرات مدل HCMS (مدل مبنا) نسبت به مدل CMS بسیار وسیع است و  این تغییرات هم در اجزا مدل، هم در روشهای تحلیل اجزا، و هم در ارتباط منطقی میان عناصر مدل است.

در شکل زیر، نقشه راهنمای مدل HCMS (مدل مبنا) را ملاحظه می‌کنید :

 

شکل: نقشه راهنمای مدل مبنا

 به صورت خلاصه می‌توان عناصر تشکیل‌دهنده مدل مبنا را به صورت زیر معرفی کرد. البته لازم به ذکر است که مدل مبنا، مدلی کاملاً پویاست و شماره‌گذاری مراحل مختلف در ذیل، لزوماً به معنای ترتیب دقیق مراحل انجام آن نیست. جهت آشنایی کامل با مراحل مدل مبنا، می‌توان به کتابی که در ارتباط با این مدل تهیه شده است، مراجعه یا با تماس با دفتر شرکت مبنا، از نحوه آشنایی با این مدل آگاه شد.

 

1- کمیته راهبری برنامه‌ریزی استراتژیک

کمیته راهبری، بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی راهبردی است. وظیفه این کمیته شامل: حضور در جلسات کمیته راهبری برنامه‌ریزی راهبردی، ارایه نقطه‌نظرات و مشارکت کامل در فرایند تدوین و اجرای برنامه‌های راهبردی است. اعضای این کمیته به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که:

الف) نماینده واقعی تمامی سطوح مدیریتی کارفرما باشند.

ب) نسبت به هم اعتماد داشته باشند.

ج) توانایی کارآفرینی و خلاقیت داشته باشند.

د) مدیران اجرایی، اداره‌کننده و هماهنگ‌کننده در آن حضور داشته باشند.

 

2- شناخت وضعیت موجود با دیدگاه استراتژیک

شناخت وضعیت موجود، سنگ بنای تمامی ارکان و اجزای فرایند تدوین برنامه‌های راهبردی محسوب می‌شود. مشخص کردن مسیر آینده هر سازمان بدون اطلاع از وضعیت واقعی که در آن قرار دارد مقدور نیست. این شناخت با دیدگاهی کاملاً استراتژیک صورت می‌گیرد. در این مرحله  اهداف، استراتژی‌ها و برنامه‌های کارفرما در وضعیت فعلی شناسایی می‌گردد.

 

3- شناسایی و مستندسازی اصولی ارزشی (Core Values) و تدوین بیانیه چشم‌انداز(Vision) بیست‌ساله و مأموریت (Mission) پنج‌ساله

هر سازمان ممکن است خود را مقید به رعایت برخی از اصول، باورها، ارزش‌ها بداند که بر برنامه‌ها و عملیات او تاثیر بگذارد. ارزش‌های سازمان ناشی از تربیت، تحصیلات و زمینه‌ها و تجربیات قبلی حرفه‌ای واجتماعی مدیران است. در فرآیند برنامه‌ریزی باید ارزش‌ها و باورهای سازمان که در تهیه برنامه‌ اثر می‌گذارد روشن و مشخص شود. تبیین و اعمال هدف‌های بنیادی و ارزش‌های حاکم بر اداره سازمان به نوعی هویت و شخصیت سازمان را می‌سازد ونوعی هماهنگی شخصیتی و رفتاری در سازمان ایجاد می‌کند. اصول ارزشی را بیشتر باید از متن کشف کرد و شفاف ساخت. اصول ارزشی بی‌ریشه و بدون بازتاب در وضعیت فعلی باعث بیشتر شدن شکاف بی اعتمادی بین بدنه سازمان و مدیران می‌شود. در مدل مبنا از ابزاری مناسب و استاندارد به منظور مدون‌سازی اصول ارزشی سازمان استفاده می‌شود.

چشم‌انداز, یک بیانیه از آینده تصویر شده مطلوب سازمان است. در تحقیقات فراوان مشخص شده است سازمان‌هایی که دارای چشم‌انداز روشن، شفاف و مستند هستند، در وضعیت مشابه نسبت به سازمان‌های همسان بهتر عمل کرده و موفقیت بیشتری دارند. تعریف شفاف چشم‌انداز به ایجاد نگرشی مشترک از آنچه سازمان در آینده شبیه آن خواهد بود، کمک می‌کند. به تجربه ثابت شده که سازمان‌هایی که چشم‌انداز خود را به صورت شفاف ترسیم می‌کنند, باعث ترغیب کارکنان به سمت آینده مطلوب سازمان می‌شوند. چشم‌انداز، بیانیه کلی آن چیزی است که شرکت در آینده می‌خواهد باشد و با هدف آفریدن آینده و نه پیش‌بینی آینده ترسیم می‌شود. چشم‌انداز باید واقعی باشد. چشم‌انداز به مثابه ستاره قطب شمال است و نقش یک نیروی جهت دهنده و عامل یکپارچه کننده را بازی می‌کند. در مدل مبنا, بیانیه چشم‌انداز سازمان با در نظر گرفتن ارکان چشم‌انداز در یک جلسه کارگاهی و با مشارکت مدیران شرکت, تدوین می‌شود. شرکت می‌تواند این بیانیه چشم‌انداز را که آینده مطلوب, مهیج و در عین‌حال واقع‌بینانه و دست‌یافتنی است, به همگان ابلاغ نماید تا درک مشترکی از جهت‌گیری بلندمدت شرکت برای همگان حاصل شود. در مدل مبنا از رویکرد مناسبی در تدوین چشم‌انداز استفاده می‌شود.

در مدل مبنا, بیانیه مأموریت برای سازمان تدوین می‌گردد. بیانیه مأموریت 5 ساله سازمان, نشانگر قلّه‌ای است که سازمان در این بازه زمانی, قصد فتح آن را دارد. بیانیه مأموریت, زیربنای برنامه‌ریزی راهبردی محسوب ‌شده و بزرگترین واقعه‌ای است که بایستی در بازه زمانی مشخص شده (5 ساله) محقق شود. بیانیه مأموریت در مدل مبنا با استفاده از رویکرد مناسبی تدوین می‌شود.

 

4- شناسایی و استخراج فاکتورهای بحرانی موفقیت (Critical Success Factors) نیل به مأموریت و چشم‌انداز

فاکتورهای بحرانی موفقیت, اصلی‌ترین گلوگاه‌های سازمان در مسیر نیل به مأموریت و چشم‌انداز محسوب می‌شوند. طبق اصل پارتو، این‌ها، در حدود20درصد از عواملی هستند که در حدود 80درصد از موفقیت و شکست سازمان بدان‌ها بستگی دارد. این فاکتورها همیشه به صورت آشکار یا پنهان وجود دارد. مهّم این است که بتوان با روشی علمی به شناسایی آنها پرداخت. اگر از مدیران مختلف در مورد فاکتورهای بحرانی موفقیت آنها سؤال شود، هر یک پاسخی متفاوت خواهند داد. در مدل مبنا با بهره‌گیری از یک رویکرد سیستماتیک و شناخته شده بین‌المللی و با انجام مصاحبه‌های نظام‌مند و در نظرگرفتن چشم‌انداز و مأموریت, چند فاکتور بحرانی موفقیت شناسایی و استخراج شده و مستقیماً راهبرد‌هایی جهت رفع آن‌ها معرفی می‌شود.

 

5- شناسایی قابلیت‌ها و زمینه‌ شایستگی‌های قابل حصول

به طور کلی در مدل‌های برنامه‌ریزی استراتژیک از رویکردهای برون‌نگر یا مبتنی بر منابع[1] در تدوین استراتژی‌های رقابتی استفاده می‌شود. در مدل مبنا از ویژگی‌های مثبت هر دو رویکرد به صورت منظم و منطقی در تدوین استراتژی‌های رقابتی استفاده می‌شود. از آنجا که برای ایجاد و حفظ مزیت رقابتی می‌توان با تجمیع قابلیت‌ها، زمینه را برای ایجاد شایستگی‌های منحصر به فرد و متمایز فراهم ساخت، در مدل مبنا سعی می‌شود شرکت‌ را از این فیلتر نیز عبور داده و در صورت امکان، استراتژی‌های ایجاد، گسترش و تجمیع قابلیت‌ها و شایستگی را به منظور ایجاد مزیت رقابتی تدوین نمود.

 

6- شناسایی ذی‌نفعان کلیدی (Stakeholders) و بررسی اثرات متقابل سازمان و ذی‌نفعان

ذی‌نفعان شرکت, مجموعه‌ای از گروه‌هایی هستند که بر فعالیت‌های شرکت اثرگذار یا از نتایج کار شرکت اثرپذیر هستند. در مدل مبنا این ذی‌نفعان با استفاده از مدل مناسب شناسایی ‌شده و در مورد آنها اطلاعاتی جمع‌آوری می‌گردد. در تحلیل ذی‌نفعان سعی می‌شود مهم‌ترین راه‌های اثرگذاری و اثرپذیری ذی‌نفعان و

/ 1 نظر / 27 بازدید
زينب

بسيار مفيد و ارزنده بود اميدوارم بتوانم تعامل خوبي با شما داشته باشم