ایزو 26000

ISO 26000

گفتگو با مهندس حمیرا نوروزی‌زاده درباره استاندارد بین‌المللی مسوولیت اجتماعی

ایزو ۲۶۰۰۰ در راه است

شما وقتی برای خرید به فروشگاه می‌روید علاوه بر شکل، رنگ، تنوع ظاهری، طراحی و قیمت مناسب، به چه نکات دیگری توجه می‌کنید؟ کسب استاندارد ایزو ۹۰۰۰ و ایزو ۱۴۰۰۰ از طرف شرکت تولیدکننده هم برایتان مهم است؟

این روزها گواهینامه های مختلفی از سوی سازمان جهانی استاندارد تدوین شده است که کسب آنها برای تولیدکنندگان اعتبار و برای مصرف‌کنندگان اطمینان خاطر به همراه می‌آورد. ایزو ۹۰۰۰ و ایزو ۱۴۰۰۰ از استانداردهای تدوین شده این سازمان جهانی‌اند که در شرکت‌ها و واحدهای تولیدی و خدماتی کشورهای مختلف به اجرا در آمده است. استاندارد ایزو ۹۰۰۰ به موضوعات کیفیت و استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ به موضوعات زیست محیطی تاکید دارند اما این بار استاندارد جدیدی در حال تدوین است که به مسوولیت تولیدکنندگان در برابر مصرف‌کنندگان و جامعه تاکید دارد. این استاندارد استاندارد مسوولیت اجتماعی نام دارد، در واقع نسل سوم استانداردهای بین‌المللی ایزو است.
درباره استاندارد مسوولیت اجتماعی یا ایزو ۲۶۰۰۰ با مهندس حمیرا نوروزی‌زاده، معاون دفتر امور تدوین استاندارد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران گفتگو کرده‌ایم. مهندس نوروزی اطلاعات جالبی در این باره در اختیارمان قرار داد که از نظرتان می‌گذرد.
سلامت : خانم مهندس، اصلا استاندارد مسوولیت اجتماعی چیست و بر چه مواردی تاکید دارد؟
در تدوین استاندارد مسوولیت اجتماعی ارزش‌های اخلاقی مورد توجه قرار گرفته و هر جایی صحبت از مسوولیت اجتماعی است، معیارهای انسانی نیز مورد تاکید است. در این استاندارد تاکید شده است که در راه اندازی کسب و کار باید شیوه‌ای در پیش گرفته شود که با انتظارات اخلاقی نیز هماهنگ باشد و تصمیم‌سازی شرکت‌ها باید با توجه به ارزش‌های اخلاقی، احترام به قانون، مردم و محیط انجام گیرد. در این استاندارد فرایند تولید و عرضه محصولات و خدمات به اندازه خود محصولات اهمیت دارد و اگر تولیدکننده فقط به قانون اکتفا کند، ممکن است نتواند رضایت مصرف‌کننده را جلب کند.
سلامت : استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ هم به نوعی به مسوولیت سازمان‌ها در قبال آلوده نکردن و حفظ محیط زیست تاکید دارد که این خود یک مسوولیت اجتماعی است. آیا موضوع این استاندارد با استاندارد جدید هم‌پوشانی ندارد؟
مسایل محیط زیست، جلوگیری از گرم شدن زمین، مسایل کار کودکان، حقوق کار اساسی افراد، بهداشت و ایمنی در محیط کار و حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی افراد در این استاندارد دیده شده است. اصلا زمینه تدوین استاندارد بین‌المللی مسوولیت اجتماعی از کنگره جهانی محیط زیست که در سال ۱۹۹۲ در ریودوژانیرو برگزار شد آغاز شده‌است.
سلامت : درباره اهداف، موضوعات و دامنه کاربرد این استاندارد کمی توضیح دهید؟
کمک به سازمان‌ها در جهت ایفای نقش مسوولیت اجتماعی،‌ تأمین راهنمایی‌های عملی در زمینه اجرایی کردن این مسوولیت، شناسایی و درگیرکردن گروه‌های ذینفع،‌ افزایش اعتبار گزارشات مربوط به این استاندارد،‌ تأکید بر نتایج عملکرد و ارتقا، ‌افزایش رضایت و اطمینان مشتری، ‌ارتقای واژه‌شناسی در زمینه مسوولیت اجتماعی، همراه شدن با سایر مدارک و استاندارد‌های بین‌المللی از اهداف و موضوعاتی است که استاندارد مسوولیت اجتماعی آن را مورد توجه قرار می دهد.
سلامت : این استاندارد در حال حاضر در چه مرحله‌ای است؟
هم اکنون پیش نویس استاندارد مسوولیت اجتماعی تهیه و به اعضای سازمان جهانی استاندارد برای جمع آوری نقطه نظرها ارسال شده است و پیش بینی می‌شود در ماه نوامبر سال ???? این استاندارد منتشر شود. منابع تدوین این استاندارد، اعلامیه جهانی کار و اعلامیه جهانی حقوق بشر است و طوری تدوین شده است که برای بخش دولتی و خصوصی، همچنین برای کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته و سازمان‌های بزرگ و کوچک کاربرد داشته باشد.
سلامت : کشورهای دیگر از این استاندارد استقبال کرده‌اند؟
در ژانویه سال ۲۰۰۵، تعداد ۳۷ کشور عضو ایزو به استاندارد مسوولیت اجتماعی رأی مثبت دادند و ۳۲ کشور نیز برای مشارکت فعال در تدوین موضوع کاری جدید اعلام آمادگی کرده و کارشناس معرفی کرده‌اند. هر کشور می‌تواند حداکثر شش کارشناس معرفی کند و نمایندگان باید به صورت متوازن ازهمه گروه‌های صنعت، مصرف‌کنندگان، کارگران، دولت، سازمان‌های غیردولتی و بازرگانی باشند.
سلامت : ایران هم در تدوین این استاندارد مشارکت دارد؟
هنوز پیش‌نویس این استاندارد به صورت کامل به زبان فارسی ترجمه نشده، اما ترجمه آن در دست انجام است و ظرف چند ماه آینده تکمیل خواهد شد.

/ 3 نظر / 2 بازدید
سحر

در حوالی شب پرسه میزدیم و از درز پنجره های کوچک ستارگان قطره قطره نور میچکد. "نجوای چند سایه زیر سپیدار و خیابانهای خالی از سلام و تبسمهای تلخ شب......." صدای شب فقط همین بود سکوت" ما از این جاده گذشتیم و هزاران هزار خاطره ره اورد این جاده هاست. بی انکه بدانم این همه بغض گره بسته در گلویم از چیست؟؟؟؟ غبار پیراهنم را میتکانم ......... تموم زندگیم لبریز میشه از حسرت سلام عزیز..پيشاپيش تولد هشتمين خورشيد آسمان امامت و ولايت را به شما دوست عزيز و خانواده محترمتون تبريك مي گم وب قشنگي داري دوست داشتي با قدمهاي سبزت كلبه منم از عطر وجودت پر كن....راستي پايين نظرات لينك آموزش فال قهوه و تعميرات خودرو رو هم گذاشتم دوست دارم نظرت در مورد اين لينكها هم بدونم..اميدوارم اين رفت و آمدها ادامه داشته باشه و دوستاي خوبي براي هم باشيم...منتظرتم مهربونم. ........... ............. [بغل][گل][بغل]

امیدرضا

از مطالب و تصاویر وبلاگتون برای تکمیل وبسایت خودم استفاده کردم ، امیدوارم که رضایت داشته باشید و با نظرات خودتون من رو در بالا بردن کیفیت کار یاری کنید با تشکر

امیدرضا

از مطالب و تصاویر وبلاگتون برای تکمیل وبسایت خودم استفاده کردم ، امیدوارم که رضایت داشته باشید و با نظرات خودتون من رو در بالا بردن کیفیت کار یاری کنید با تشکر