رمز موفقیت در بازاریابی و جذب مشتری در صنعت خودرو با نگرش اقتصادی

رمز موفقیت در بازاریابی و جذب مشتری در صنعت خودرو با نگرش اقتصادی

محمد رضا جاویدی 

 

 

 

چکیده

 

علم اقتصاد مانند هر علم دیگری بر پایه برخی فرضیات مرتبط با واقعیات بنا شده است. پیچیدگی علوم انسانی و اجتماعی در این است که در زندگی انسان‌ها واقعیت‌ها از ارزش‌ها (اعتقادات) به طور تمام و کمال مستقل نیستند و فرضیات علمی اغلب دارای مضمون ارزشی نیز هستند. موضوع اصلی علم اقتصاد شناخت سازوکارهای نظام بازار است و این نظام تنها بر مبنای دو اصل یا فرض مالکیت خصوصی و آزادی قابل تصور است. بازار به معنای توافق بر سر مبادله دارایی‌های متعلق به افراد معین است. توافق متضمن حداقل آزادی و مبادله مستلزم مالکیت موضوع دادوستد است.

بسیاری از شرکتها  و موسسات نیاز دارند که بازاریابانی استخدام کنند که علاوه بر قابل اعتماد بودن ، کارا و مفید باشند و بتوانند در فروش محصولات شرکت و بازاریابی برای شرکت موفق باشند؛ تا از جنبه های اقتصادی برای شرکت قابل توجیه و سودآور باشند.

در جامعه این طور تلقی می شود که بازاریابان افرادی سطح پایین هستند که در موسسات کوچک برای جمع آوری تبلیغ به گوشه و کنار شهر می روند و با ترفند های کلامی خود، خریداران را به خرید محصول خود و یا اصطلاحاً گرفتن تبلیغات از آنها ، ترغیب می کنند.

چنین طرز تفکری مسلماً درست نخواهد بود؛ چرا که می بینیم بازاریابان شرکت های مختلف بزرگ، با بهترین اتومبیل و امکانات به بازار های هدف خود می روند، و بازار را در دست می گیرند.

به نظر می رسد که با نگاهی جزیی یک بازار یاب خوب باید، خصوصیات و ویژگیهای مهم و مختلفی از جمله اعتماد به نفس بالا وقدرت کلامی ماهرانه و...  داشته باشد، اما این همه آنچیزی نیست که یک بازاریاب خوب باید داشته باشد.

در این مقاله سعی میشود تا رمز موفقیت در بازاریابی، با ابزارهای مختلفی همچون تفکر مثبت اندیشانه در بازاریابی، تبلیغات و نقطه اشباع تبلیغات در بازارهای هدف در راستای  جذب مشتری در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به رقبا با نگرشی اقتصادی، مورد بررسی قرار گیرد .

 

 

مقدمه

زندگی، سرشار از نعمت‌ها و ثروت‌های نامحدود است.  همه‌ی انسان‌ها حق واختیار دارند در زندگی موفق شده و با شادمانی و نشاط زندگی کنند. از سوی دیگر، در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، مادیات همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار داده و عواطف و احساسات می‌رود که به فراموشی سپرده شود. در این شرایط، چیزی جز پشتوانه‌ی معنوی، مثبت‌اندیشی و تغییر و تحول درونی، نمی‌تواند انسان را از این‌همه نابسامانی و از‌هم‌گسیختگی روانی نجات دهد.

با داشتن اندیشه‌های مثبت، توانمندی، اعتماد‌به‌نفس و خودباوری، افزایش می‌یابد در حالی‌که با افکار منفی، احساس ناتوانی، حقارت و خودکم‌بینی در انسان تشدید گردیده و درنتیجه بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی، گریبان‌گیر فرد می‌شود و بیشتر مردم بدون این‌که خود متوجه باشند، با تکرار اندیشه‌های مخرب، انرژی‌های خود را بر ضد خویش به‌کار برده و سبب بدبختی‌های خود می‌شوند!

شغل بازاریابی به چه نوع مشاغلی اطلاق میشود؟ چنین مشاغلی را، مشاغل گسترده مرز می­گویند؛ به این معنا که، محدوده مشخص و قابل تعریفی برای آن وجود ندارد، و از طرفی دامنه فعالیت آن بسیار گسترده است، مثلاً فردی که نقش بازاریاب یک شرکت تبلیغاتی را بر عهده دارد، تقریبا می تواند با همه مشاغل ارتباط برقرار کند و حتی به سراغ صنایع و کارخانجات بزرگ هم برود، از طرفی شیوه های تبلیغاتی بسیار گسترده ای وجود دارد که بازاریاب باید با همه این شیوه ها آشنایی داشته باشد که بتواند بهترین شیوه تبلیغ را به فرد متقاضی ارایه کند.

 بسیاری از شرکتها ، همواره به دنبال بازاریابی  مجرب هستند که هم توانایی ارتباط برقرار کردن و فروش و یا گرفتن سفارش کار داشته باشد و هم قابل اطمینان باشد چون برخی از منابع با ارزش شرکت مانند اطلاعات اساسی شرکت درباره محصول در اختیار او قرار می‌گیرد.

از طرفی تجربه‌ی ناکافی بسیاری ازبازاریابان، مانع درک درست شرایط مسئولیت‌ها و نقش‌هایشان می‌شود و همین امر آنان را سردرگم می‌کند ؛ زیرا که بسیاری از آنان با این تصور وارد کار می‌شوند که نقشی مشخص با حقوقی ثابت وجود دارد که باید انجام دهند( در آگهی های جذب نیرو این طور بیان میشد که ؛استخدام با حقوق ثابت)، ولی این کار نیاز به مهارت‌های بالای ارتباطی، تجربه، اعتماد به نفس دارد، که اکثراً در یکی از این جنبه‌های ضعیف هستند، به نظر
می رسد، تعارض درون نقش و ابهام نقش در چنین مشاغلی بسیار دیده می‌شود.
بنابراین نقش یک بازاریاب بسیار پیچیده و دشوار است.

مسئولیت صرفاً می‌تواند متوجه مرکز تصمیم‌گیری دارای اختیار فرماندهی باشد. جایی که فرماندهی متمرکزی وجود ندارد چگونه می‌توان از مسئولیت سخن گفت؟

آنهایی که مسئولیت بحران مالی را متوجه نظم بازار و عدم توانایی بازاریابان می‌دانند در واقع فهم درستی از چگونگی این نظم ندارند.

نکته دیگری که باید برای درک بهتر چنین وضعیتهایی مورد توجه قرار گیرد موضوع ارزش اقتصادی در نظام بازار است. در نظام بازار آزاد، ارزش اقتصادی هر کالا، خدمت و دارایی اساساً بستگی به ارزیابی افراد (خریداران) از مطلوبیت آنها دارد. به طور کلی می‌توان گفت که مطلوبیت هر دارایی که در نهایت ارزش اقتصادی آن را معین می‌کند، بستگی به دو عامل اصلی دارد، یکی ارزیابی مربوط به بازدهی مالی آتی و دیگری مطلوبیت خاص و منحصر به فرد آن.

موفق‌ترین بازاریابان، کسانی هستند که توانسته‌اند در ذهن خود، اندیشه‌های مثبت داشته باشند. آنان که می‌پندارند «قادر نیستند»، درواقع مثبت‌نگری را کنار گذاشته و در جنبه‌های منفی وقایع، تمرکز کرده‌اند. در این میان، رهبران شرکت که کانون یادگیری چگونه اندیشیدن و فرهنگ سازمانی می‌باشد، نقش بسیار مهمی دارد. در شرکت ها و سازمانهای مثبت‌اندیش، بالتبع کارکنان و بخصوص بازاریابان، خود را قادر و توانا می‌دانند و نگاه‌شان به دیگران(درون سازمان و بیرون سازمان از جمله مشتریان)، آکنده از صداقت، مهر و عاطفه است. چنین افرادی، قادر خواهند بود هر ناممکنی را به ممکن تبدیل کنند و توفیق و کامکاری را نصیب خود و مجموعه خود نمایند و هم‌چنین با زیبا، مثبت، خلاق، هدفمند و امیدوارانه اندیشیدن، شادکامی و موفقیت را به سازمانهای خود به ارمغان آورند.  در ادامه به تشریح ابزارهای حیاتی جهت دستیابی به بازاریابی موفقیت آمیز پرداخته شده است.

تفکر مثبت

برای مثبت‌اندیشی، باید شیوه‌‌های تفکر مثبت را بیاموزیم. چنین طرز فکری، خیلی بیشتر از تکرار چند جمله‌ی مثبت و یا این‌که مدام به خودتان تلقین کنید همه‌چیز به‌خوبی پیش خواهد رفت، می‌باشد.

تفکر مثبت، شیوه‌‌ای از فکر کردن است که فرد را قادر می‌سازد نسبت به رفتارها، نگرش‌ها، احساسات، علایق و استعدادهای خود و دیگران، برداشت و تلقی مناسبی داشته باشد و با حفظ آرامش و خونسردی، بهترین و عاقلانه‌‌ترین تصمیم را بگیرد.

به‌منظور بهره‌گیری از توانمندیهای یک بازاریاب خوب و حرفه ای جهت رسیدن به موفقیت در امر بازاریابی می­بایست از پتانسیلهای بالقوه بازاریابان به نحو احسن استفاده کرده و آنها را به فعلیت برسانیم، بدین منظور باید ویژگیهای برجسته یک بازاریاب را هنگام جذب و استخدام مد نظر قرار داده تا بتوان با اعمال تغییراتی (آموزش و فرهنگ سازی)انرژی مثبت درونی آنها را، با سیاستهای سازمان همسو کرده و بیاموزیم که افکارشان را هوشمندانه کنترل نمایند تا در بازار، به موفقیت‌ها و کامیابی‌های بزرگی دست‌یابیم.

برای تحقق این امر می­بایست جنبه های مختلف یک بازار یاب خوب را که می توان به دو دسته ویژگی اساسی را برشمرد را مد نظر داشت:

1ـ     ویژگی های شخصیتی

2ـ     سابقه، تجربه و اعتبار

در مورد اول سوال این گونه مطرح می شود که یک بازار یاب خوب باید چه ویژگی های شخصیتی و رفتاری داشته باشد تا بتوان او به عنوان یک بازاریاب خوب استخدام کرد؟

ویژگی های شخصیتی بازار یاب خوب :

1ـ1ـ برون گرایی ـ درون گرایی:

یک بازار یاب خوب فردی است که از نظر برون گرایی در سطح بالاتری باشد، افراد برون گرا، اجتماعی تر، فعال تر هستند، در ارتباطات اجتماعی موفق ترند و بهتر با افراد رابطه برقرار می کنند و از آنجایی که انرژی روانی خود را از بیرون دریافت می کنند، از برقراری ارتباطات و تعاملات پی در پی با افراد گوناگون خسته نمی شوند و حتی در صدد گسترش چنین روابطی هستند. براحتی دوست پیدا می کنند و ارتباطات موثری با صاحبان مشاغل بر قرار می کند. با این حال برون گرایی کامل نیز برای چنین افرادی مناسب نمی باشد، لازم است فرد بازاریاب درون مایه هایی از درون گرایی نیز داشته باشد تا بتواند بر رفتار های خود کنترل بیشتری داشته باشد.

1ـ2ـ هوشبهر IQ  :

مسلماً افراد باهوشبهر بالا موقیعیت های بازاریابی وفرصت های مناسب بازار و شرایط را بهتر  و سریع تر درک
می­کنند.

1ـ3ـ هوش  هیجانی:

هوش هیجانی یا هوش عاطفی در واقع یک ویژگی شخصیتی است که دارای مولفه هایی چون : شناخت عواطف شخصی،  به کار بردن درست هیجان ها، برانگیختن خود، شناخت عواطف دیگران و برقراری رابطه با دیگران می باشد.

همانطور که قبلا نیز گفته شد، مهمترین نیاز یک بازاریاب موفق برقرارری ارتباطات اجتماعی مناسب است، تحقیقات نشان داده اند که افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، ارتباطات موفقی برقرار می کنند، چرا که درک مناسبی از طرف مقابل و همچنین درک درست از احساسات و کنترل هیجانات خود دارند.

 1ـ4ـ خلاقیت وانعطاف پذیری:

فرد خلاق، تمایل دارد که مسائل مختلف را به طرق متفاوت حل کند؛ هر چند در ظاهر، یک راه حل بیشتر برای آن وجود ندارد.

تحقیقات انجام شده در زمینه ویژگی های افراد خلاق توسط سیسک (1985م.)، نشان می دهد که آنان علاوه بر این که از هوشی سرشار، صداقت، صراحت و انعطاف پذیری برخوردار هستند، با آزاداندیشی و تفکر واگرا، مسائل مختلف را بررسی می کنند و به راه حل های نو دست می یابند. خلاقیت نیرویی است که در پس نوآوری وجود دارد .

1ـ5ـ تحمل ابهام بالا:

قدرت تحمل ابهام عبارت است از عدم قطعیت به عنوان بخشی از زندگی، توانایی ادامة حیات با دانشی ناقص دربارة محیط و تمایل به آغاز فعالیتی مستقل بی آنکه شخص بداند، آیا موفق خواهد شد یا خیر .

1ـ6ـ اعتماد به نفس:

داشتن اعتماد به نفس، یعنی ارزشیابی درست و مناسب از توانمندی ها و ارزش های شخصی خود، و خوباوری نسبت به توانایی های خود است که در بهبود برقراری ارتباطات اجتماعی بسیار موثر است.

1ـ7ـ جذابیت های فیزیکی :

ظاهر خوب و جذاب در جذب افراد بسیار موثر است. افراد جذاب عاطفه مثبت را برانگیخته می کنند و عاطفه مثبت منجر به جاذبه می شود  از طرفی افرادی که جذابتر به نظر می رسند مهارت های بین فردی بهتری دارند و احساس بهتری درمورد خودشان دارند بنابر این ارتباطات بهتری ایجاد می کنند.

1ـ8ـ مهارت های کلامی:

بیان صریح و قاطع،  متقاعد کننده تر خواهد بود نسبت به به بریده بریده صحبت کردن یا استفاده از مکث زیاد در صحبت. اگر فرد  در کلام خود اطمینان وقدرت کافی داشته باشد، در جذب مخاطب خود بسیار موفق تر عمل خواهد کرد.

 دسته دوم ؛ یک بازاریاب خوب، کسی است که:

2ـ1ـ     تجربه کافی  در زمینه بازاریابی را داشته باشد.

2ـ2ـ     در بازار کار دارای منزلت واعتبار باشد.

2ـ3ـ     فردی قابل اطمینان ودرست کار باشد.

تصور غلطی که وجود دارد این است که بازاریاب باید مشتریان هدف خود را با استفاده از کلام  اغوا کند تا بتواند محصول یا خدمات خود را به وی عرضه کند. این تصور شاید در کوتاه مدت سود زیادی را نصیب چنین شرکت ها و بازاریابان وابسته به آن بکند، اما در دراز مدت از اعتبار وسابقه شرکت و اشخاصی که بازاریابان آن شرکت هستند، به شدت می کاهد.

بنابراین، رعایت مسائل اخلاقی و صداقت در چنین مشاغلی بسیار اهمیت دارد. چرا که رفتار درست و صداقت برای فرد بازار یاب  قدرتمند ترین ترفند بازاریابی به حساب می آید، چرا که به فرد بازاریاب  وشرکت وی اعتبار می بخشد وپس از آن مشتریان آن شرکت را به عنوان سازمانی درست کار به دیگران نیز معرفی می کنند.

در بازار کار آزاد هیچ چیز مانند اعتبار در میان بازار برای شرکت راه گشا نمی باشد. بنابراین برای شرکت اهمیت دارد که افرادی صادق و پایبند به اصو اخلاقی استخدام کند. من اگر بخواهم از هایک نقل قول کنم، باید بگویم که روشنفکران از آن جهت با بازاریابی اقتصادی و اقتصاد آزاد مخالفند که از اعتبار در بازار و اقتصاد چیزی نمی دانند و علاقه هم ندارند که بدانند. تصورشان این است اقتصاد یعنی مافیا یعنی دنبال منافع کوتاه مدت شخصی و درجه پایین و پست رفتن، از نظر آن ها هیچ معنویت و تعالی در اقتصاد نیست، بنابراین می گویند که اقتصاد اصلا حوزه کاری ما نیست، حوزه کاری ما تعالی و معنویت، اخلاقیات و عدالت است که جایی در اقتصاد ندارد. پس این تصور غلط آن ها از اقتصاد است که موجب این رویکرد می شود و نکته دیگر این که اصرار دارند اقتصاد «این» است و نمی خوانند تا بدانند که آیا واقعا این هست یا نه.

اما واقعیت این است که ریشه های بازاریابی اقتصاد مدرن در لیبرالیسم کلاسیک بنا نهاده شده و لیبرالیسم هم روی اصول اخلاقی کاملا مشخصی بنا شده و معنویت و اخلاق جایگاه مهمی در آن دارند. اگر در لیبرالیسم کلاسیک از حقوق انسانی، مالکیت و برابری و حقوق برابر دفاع می شود این دفاع در درجه اول دفاع ارزشی و اخلاقی است

نقطه اشباع تبلیغات

رشته بازاریابی دوران ابتدایی شکل گیری خود راپشت سرمی‌گذاشت که جان وانامیکر اسطوره فروشگاه های زنجیره ای قرن نوزدهم اظهارداشت : «نیمی از پولی را که صرف تبلیغات کردم به هدر رفته است و مشکل دراین است کهمن نمی‌دانم کدام بخش از پول به هدر رفته است». با وجود اینشکایت، وانامیکر، کهموفق‌ترین تاجر در زمان خودش بود، بسیار به تبلیغاتعلاقه داشت و هیچگاه بودجهمربوط به گروه تبلیغات را کاهش نداد . از آنزمان تا حال، خرده فروشان و کارخانهداران به این باور رسیده اند که باوجود آنکه آنها قادر به تشخیص اینکه چه مقدار ازهزینه تبلیغاتی شان بههدر رفته است نیستند ولی ترجیح می‌دهند تا حداقل به همانانداره که رقبایآنها صرف تبلیغات می‌کنند، آنها نیز به همین میزان هزینه کنند. آنهاپذیرفته اند که خرج کردن برای تبلیغات هزینه ای واجب برای انجام کسب و کاردریک اقتصاد مصرفی است.

اما چنانچه حد بهینه ای برای هزینه کردندر تبلیغاتیدر مورد هر محصول وجود داشت، به طوری که فراتر از آن حد، پولصرف شده کلاً به هدررفته باشد، آنگاه چه ؟ اقتصادانان همواره از «کششپذیری قیمت» گفتگو می‌کنند.هنگامی که قیمتها بالا یا پایین می‌روند، مصرفکنندگان با تغییر در راهبردهای خریدخود به این نواسانات واکنش نشانمی‌دهند . به همین علت است که افزایش قیمتها لزوماًبه افزایش درآمد منجرنمی‌شود . همین نوع کشش پذیری در مورد تبلیغات نیز صادق است.به ازای هرنام تجاری، در هر بازاری که باشد، نقطه اشباعی برای هزینه تبلیغاتی وجوددارد . تا قبل از رسیدن به این نقطه، افزایش در بودجه تبلیغاتی ثمربخشخواهد بود.

/ 0 نظر / 21 بازدید